OZONTERAPİ

Oksijen ve Ozon Tedavisi

 

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir. İki atomlu normal atmosferik oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Ozon oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. İsmi Yunanca “koklamak” veya ''tanrının nefesi'' anlamına gelen ozein’den gelir.

Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Medikal ozonun iyi bilinen bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve virüs çoğalmasını önleyici özelliği sebebiyle, enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle diyabetik ayak yaralarında çok etkili bir maddedir.

Kan dolaşımını artırma yeteneği nedeniyle, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılması da ozonu çok değerli kılar.

Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini artırır. Diğer bir deyişle ozon düşük dozlarda bağışıklık sistemini aktive eder. Medikal ozonun, özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya bozuk olduğu hastalara uygulanmasında özellikle çok başarılı sonuçların alınmasına yol açar.

Kanser dahil birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak ozon kulllanılmaktadır.